JAK ZAPOBIEGAĆ
Brak energii, poranne bóle głowy (szczególnie po spożyciu alkoholu), częstomocz oraz depresja, nadmierna dzienna senność, a także refluks i chrapanie – to główne skutki bezdechu nocnego. Pierwszym krokiem w celu identyfikacji schorzenia zawsze jest diagnoza lekarska. Każdy pacjent sprawdzany pod tym kątem, musi przejść odpowiednie badania i zweryfikować, czy rzeczywiście jest chory na bezdech senny.
Aby odpowiednio dobrać terapię istotna jest także wiedza o tym, jak ciężki jest stan chorobowy. Walka z tym schorzeniem jest bardzo trudna, ale w terapii pomocny okazać się może aparat do CPAP. Ta nowoczesna metoda medyczna polega na utrzymaniu stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, stąd jego nazwa Continous Positive Airway Pressure, określana skrótem CPAP.
Co to jest bezdech nocny?
Jest jednostką chorobową, która objawia się spłyceniem oddechu lub jego całkowitym zatrzymaniem. Bezdechy nocne mogą powtarzać się w trakcie odpoczynku, co powoduje niebezpieczne dla zdrowia i życia następstwa, takie jak:
- nadciśnienie tętnicze,
- problemy z koncentracją,
- zmęczenie.
Przyczyn powstawania tego schorzenia, może być wiele. Począwszy od uwarunkowań genetycznych przez zmiany hormonalne i otyłość, aż po palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu.
Jak zapobiegać bezdechowi sennemu?
Przede wszystkim przestrzegając zasad zdrowego stylu życia, tzn. stosować zdrową i zrównoważoną dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną. W procesie zapobiegania ważne jest także dbanie o właściwą higienę nocnego snu, czyli spanie w przewietrzonych pomieszczeniach oraz dostosowanie odpowiedniej temperatury. Pomocne w próbach zapobiegania chorobie może być wykorzystanie w trakcie snu pozycji na boku.
W przypadku ryzyka wystąpienia schorzenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który wskaże metody leczenia oraz zapobiegania rozwojowi choroby. Jeśli nieprawidłowości w nocnym oddychaniu mają podłoże laryngologiczne, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą i wdrożenie złożonych działań zapobiegających schorzeniu.