Maski CPAP

Jakie są rodzaje masek CPAP?

Maska CPAP dostępna jest w trzech różnych rodzajach: donosowym, nosowym i ustno-nosowym. Model donosowy zapewnia największy komfort podczas snu, ponieważ ma lekką konstrukcję i pozwala na swobodę ruchów. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj maski dostarcza powietrze pod ciśnieniem tylko do nosa – służy temu specjalna mała nakładka umieszczana tuż pod nosem i przesyłająca powietrze bezpośrednio do nozdrzy.

Model nosowy również ogranicza przesył powietrza terapeutycznego wyłącznie do nosa, ma jednak nieco większe rozmiary, obejmuje bowiem przestrzeń od górnej wargi aż po grzbiet nosa. Model ustno-nosowy z kolei obejmuje zarówno nos, jak i usta – taka maska zalecana jest osobom, które mają problemy z drożnością nosa i podczas snu oddychają często przez usta.

Jak wybrać odpowiednią maskę CPAP?

Głównym kryterium wyboru maski, w jaki wyposażona będzie nasza proteza powietrzna CPAP, nie powinna być cena, ale wygoda i dopasowanie. Dobrze dopasowana maska CPAP to taka, która się nie zsuwa, nie uciska, jest szczelna i gwarantuje zachowanie prawidłowego ciśnienia. Warto postawić na dobrą markę produkującą sprzęt wysokiej jakości. Przykładem może być maska ResMed, która cieszy się dużą popularnością i zbiera mnóstwo pozytywnych recenzji wśród swoich użytkowników. Maska ResMed dostępna jest zarówno w wersji twarzowej, jak i nosowej oraz donosowej – każdy pacjent może więc wybrać model dopasowany do swoich potrzeb. Pamiętajmy o tym, że bez odpowiednio dobranej maski proteza powietrzna CPAP nie przyniesie pożądanego rezultatu, dlatego zakup tego typu aparatury najlepiej skonsultować z lekarzem.